________

V sobotu 27.7. ráno odjíždím se švárou a spol. na dovolenou do Javorníků. D1 je trochu zaseklá bouračkami u Brna, ale naštěstí to odsejpá. Po jedné hodině  stojíme před hotelem Javorník v Lazech pod Makytou, kde máme sraz s ubytovatelem. Po ubytování resp. vybalení věcí v chatě o kus dál se jede do Lídlu do Púchova. Nakupujeme nezbytné věci, takže při vytahování účtenky z kasy si musí málem pokladní stoupnout na stoličku. Celý den lehce poprchává, ale je teplo.

V neděli je už hezky, takže vyrážíme po zelené na Portáš. Pes se nám chytil nějaké rodiny vpředu, takže přidám do kroku, abych ho odlapil.  Tím jsem nahoře první. Na zahrádce u hotelu si dávám pivo 12% z Kamenice nad Lipou. No, kde se tady vzalo? Nikdo pořád nejde, objednávám si žebírka. Výborné a masa dost, že jsme se z jedné porce najedli tři. Po žluté se jde nazpátek do Čertova. Opět se všichni vlečou, tak jdu napřed a čekám na Alpině. Potkávám tu rodinu z Litvínova, kterou náš pes adoptoval při cestě nahoru, takže u Urpinera kecáme než ostatní dojdou. Večer se už jen na chatě poflakujeme.

Pondělí 29.7.začíná zvesela, protože pes měl asi úpal a z něj průjem. Ráno čistíme od sraček věci, nabalíme svačiny a přesunujeme se auty do Karolinky. Zde necháváme auta a jdeme po žluté na Soláň. Po pár metrech usedáme do Plzeňské restaurace, kam jsme se nechali zlákat na zmrzlinu. Nakonec dáváme pár piv Radegast a neradi se zvedáme na cestu dál. Je docela dusno. V půl třetí dorážíme nahoru, kupujeme nějaké kraviny v informačním centru, napájíme se v Čertáku a pokračujeme po červenožlutozelené do Velkých Karlovic. Beru psa do rukou a opět se trhám, tím ještě stihám zavíračku Jednoty v pět hodin, abych si koupil pití. Ostatní jsou za mnou půl hodiny, takže čekám a pak se švárou jedu busem do Karolinky pro auta. Nazpět dáváme rychlý nákup v Penáči, protože došlo na základně pečivo. Kupujeme poslední bochník chleba, nějaké pití, nakládáme ostatní a na hoďku to zapichujeme na koupáku Babylon. Docela to bylo po celodenním pochodu osvěžujícící. Jedeme přes kopec nazpět a večer popíjíme.

V úterý jdeme na Makytu. Necháváme auta v Krivé a šlapeme po zelené nahoru. Udělalo se dusno a před vrchem chytáme bouřku. Nasazujeme pláštěnky a šplháme dál. Nahoře nic není, beru psa do náruče, který už se jinak po horách nedopravuje, míjím zbytek naší výpravy, která se vleče ještě nahoru a po žluté  jdu dolů.  Přestává pršet, začíná svítit slunce, takže boty schnou. V půli žluté se snažím trefit podle navigace na cestu do Olšové, což se přes kopřivy a výmoly nakonec daří. Dojdu do Láz pod Makytou, kde už je Jednota sice zavřená, ale vedle je otevřená hospoda s pivem Černá Hora. Jedno dám a pak piju nealko. Z toho celodenního vedra jsem jako houba a než ostatní dorazí jsem jako žok. Ještě tu všichni nějaký čas vegetíme a pak jdeme po silnici k autům. Večer tradičně trávíme u petek s pivem.

Ve středu 31.7. je odpočinkový den. Nasedáme do aut a jedeme na koupák Babylon. Vydržíme tu do večera, nakoupíme v Penáči a já večer udělám v kotlíku guláš. Přišla bouřka, ale ráno už bylo zase hezky.

Ve čtvrtek dáváme hřebenovou tůru na rozhlednu Stratenec. Vyjedeme na Kohútku, necháváme zde všechny na Portáši a jedno auto necháváme na pumpě ve Velkých Karlovicích. Vracíme se a všichni jdeme po hřebeni. Rozhledna byla zavřená, ale výhled byl stejně pěkný. Po zelené jdeme do Příschlop, ostatní pokračují po zelené a já jdu po silnici se psem do Karlovic na pumpu pro auto. Opět získávám slušný náskok a s autem čekám na ostatní. Naberu nějaké zmoženiny a šváru, kterého vysazuju na Kohútku u jeho auta, ten odjíždí pro zbytek lidí a já už jedu na základnu.

V pátek máme poslední den na výšlap. Jedno auto necháváme na Kohůtku a druhé před hotelem Javorník. Tím zase šetříme nohy. Jdeme s Kohútku po červené na Papajské sedlo a pak po žluté do Čertova. Docela pěkná túra. Celý den je zase vedro. Po sestupu stahujeme auto z Kohútku a večer jdeme do Alpiny, kde máme objednanou večeři na rozloučenou. Večer něco pobalíme a snažíme se dorazit zbytky potravin.

V sobotu předáváme chatu a jedeme domů. V Lidečku navštěvujeme Čertovy skály, ale to je poslední záchvěv dovolené. 

 


Nejnovější články do Kroniky

__________________________

056557
DnesDnes5
VčeraVčera30
Tento víkendTento víkend35
Tento měsícTento měsíc589
CelkemCelkem56557